Uluslararası Kardeş Okul Proje Çalışmaları - Bilgin Anadolu Lisesi

Uluslararası Kardeş Okul Proje Çalışmaları

2015 yılından itibaren sürdürmüş olduğumuz Türk- Alman Gençlik Köprüsü proje çalışmaları neticesinde, Almanya Monheim-Rain’da bulunan Peter Ustinov Gesemschule lisemizle kardeş okul projelerimiz devam etmektedir.

Kısa süreli öğrenci değişim programı ile okulumuz öğrencileri ve kardeş okul öğrencilerimiz belirlenen projeleri faaliyete geçirmek için sırası ile yılda en az 1 kere Türkiye ve Almanya ziyaretlerini tamamlamaktadır.

Öğrencilerimiz şimdiye kadar olan süreçte aşağıdaki projeleri tamamlamıştır.

• Günümüz dünyasında Türk-Alman Dijital Medya Kullanımı.
• Sürdürülebilir çevre
• Küresel İklim Değişikliği kapsamında Elektronik geri dönüşüm

Öğrencilerimiz ve kardeş okul öğrencileri gerçekleştirilen proje faliyetleri kapsamında, hem kendi ülkelerinin kültürel faaliyetlerini tanımakta, hemde iki millet arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmektedir.

Öğrencilerimiz ve kardeş okul öğrencileri Ülkelerindeki farklılıkları birbirlerine aktarmakta ve evrensel dünya insanı oma yolunda önemli bir yol katetmektedirler.

Öğrencilerimiz ve kardeş okul öğrencilerine seyehatleri sırasında görevli akademik kadro eşlik etmektedir.
Proje kapsamındaki tüm resmi işlemler iki okul müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Öğrencilerimiz hizmet pasaportu ile Almanya’ya giriş yapmaktadır.

Öğrencilerimiz ve kardeş okul öğrencileri konaklamalarını daha öncesinde belirlediğimiz partner öğrencilerinin aileleri yanına gerçekleştirmektedir. Böylelikle projelerdeki  ikinci amacımız olan kültürler arası etkileşim ve kardeşlik bağının oluşumu hedefimizi tamamlanmış olmaktadır.